Karar yazarı Berkan: Erdoğan ABD’ye gidecek mi?

Karar yazarı İsmet Berkan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın geçen günlerde ABD’ye gidip Joe Biden ile görüşeceği, ve son olarak Amerikan resmi kaynaklarının bu durumu reddetmesiyle ortaya çıkan ve kafa karıştıran bu durumu köşesine taşıdı. 

Türk medyasına Erdoğan’ın ABD’ye gitme haberlerinin nasıl yansıdığını anlatan Berkan, görüşmenin 9 Mayıs da olacağı haberinin ilk olarak Habertürk’te Esra Nehir imzasıyla çıktığını ardından T24 yazarı Cansu Çamlıbel’in köşe yazısında görüşmeyi  teyitlediğini  kaydetti. Berkan, “Cansu Çamlıbel, T24’te çıkan yazısında Ankara’da bir diplomatik kaynakla konuştuğunu, gezinin yapılacağını teyit ettiğini söylüyor. Öyle kolay yan basacak gazetecilerden olmayan Cansu Çamlıbel bu yazıyı John Kirby’nin açıklamasına rağmen kaleme almış, yazıda zaten Kirby için ‘Yalan söyledi’ deniyor.” ifadelerini kullandı.

Berkan’ın “Erdoğan, eğer mayısta Washington’a gitmiyorsa, temmuzda gider mi?” başlıklı köşe yazısının  ilgili bölümü şöyle:

“Eğer Amerikan tarafı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı önce davet edip sonra davetten vazgeçtiyse, bu vahim bir durum. Çünkü bu davetin kendisi zaten büyük güçlüklerle gelmişti, son olarak İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanması bu kapıyı açmıştı. Şimdi iddiaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hamas lideri İsmail Haniye ile görüşmesi davetin iptaline neden oldu.

Ama tabii sahiden davet iptal oldu mu, onu da bilmiyoruz. En azından Ankara bilmiyor.

Aslında Tayyip Erdoğan’ın ilk planı, Temmuz ayında yine Washington’da yapılacak olan NATO zirvesine katılmak ve bu zirve sırasında ABD Başkanı Joe Biden’le bir ikili görüşme yapmaktı.

Dediğim gibi Mayıstaki görüşmenin iptal olup olmadığını (Beyaz Saray açıklamasına rağmen) bilmiyoruz. Eğer bu randevu iptal olduysa Cumhurbaşkanı Erdoğan 9-11 Temmuzda yine de NATO zirvesine gider mi?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x