AMD’den devrim niteliğinde APU sızıntısı

AMD’nin, gelecek nesil bilgisayar cihazları için Strix Point, Sarlak ve Kraken adlarında yeni hızlandırılmış işlem birimleri (APU) üzerinde çalıştığı bilgileri ortaya çıktı. Bu yıl piyasaya sürülmesi beklenen Strix Point APU’lar, Ryzen 8050 serisi olarak adlandırılabilir ve AMD’nin sonraki nesil Zen 5 CPU mimarisine ve güncellenmiş RDNA 3.5 grafik mimarisine sahip olması muhtemel. Strix Point’te, AI yeteneklerinde önemli bir ilerleme olan ve performansı 48 TOPS’a kadar artırabilecek XDNA 2 mimarisine dayanan özel bir AI işlem birimi bulunması dikkat çekici. Bu yeni APU, AMD’nin mevcut “Hawk Point” neslinin yerini alacak.

2025 yılı için planlanan Kraken serisi de Zen 5 ve RDNA 3.5 mimarilerini kullanacak. Bu serinin, Zen 5 ve enerji verimliliği yüksek Zen 5C çekirdeklerinin birleşiminden oluşan 8 çekirdekli bir yapılandırmaya ve 8 Hesaplama Birimi (CU) içeren RDNA 3.5 GPU’ya sahip olabileceği söyleniyor. Hem Strix hem de Kraken serilerinin 4nm sürecinde üretilmesi bekleniyor, ancak bu bilginin güvenilirliği konusunda bazı şüpheler bulunuyor.

AMD’den devrim niteliğinde APU sızıntısı

Strix ve Sarlak arasındaki farklara da değinilen sızıntılarda, bu iki işlemcinin başlangıçta birbirleriyle ilişkilendirilmiş olmasına rağmen aslında farklı oldukları belirtiliyor. Strix APU serisinin, 12 CPU çekirdeği ve 16 CU içeren tek çipli bir tasarımdan, 16 CPU çekirdeği ve etkileyici 40 CU içeren premium çok çipli bir versiyona kadar çeşitli yongalar sunması bekleniyor. Ayrıca, ‘Sound Wave’ adında 3nm üretim sürecini kullanabilecek yeni bir işlemcinin de geliştirilmekte olduğu bilgisi paylaşıldı. Ancak bu işlemci hakkında daha fazla detay mevcut değil.

APU’lar, güçlü grafikler ve verimli işleme gerektiren, yer sınırlaması olan kompakt sistemler ve dizüstü bilgisayarlarda popüler bir seçenek olmuştur. AMD’nin APU’larla ilgili pek çok gelişmesi bulunmakta ve ilerleyen zamanlarda yeni gelişmeler hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x